Hrvatska Gorska Služba Spašavanja (HGSS) Stanica Gospić ponovno je pokazala svoju posvećenost zaštiti okoliša kroz sudjelovanje u projektu “Čisto podmorje Paga”, u sklopu šireg programa Ininog Zelenog pojasa 2024. Ovaj dugogodišnji projekt za cilj ima jačanje ekološke svijesti i očuvanje prirodnih resursa diljem Hrvatske, a HGSS je odigrao ključnu ulogu u akciji čišćenja podmorja dviju važnih lokacija na otoku Pagu.
Program Zeleni pojas, koji financira INA, usmjeren je na podržavanje različitih organizacija i zajednica u naporima da se poboljšaju uvjeti okoliša. Kroz proteklih deset godina, ovaj program realizirao je 149 projekata, koji su pokrivali razne aspekte ekološke zaštite, od čišćenja rijeka i mora do pošumljavanja degradiranih područja.
HGSS-ovi ronioci i timovi specijalizirani za spašavanje na vodi uspjeli su ukloniti značajnu količinu otpada iz uvala Slanica i Triluka na Pagu, koristeći specijaliziranu opremu poput čamaca. Ova je akcija imala važan doprinos u očuvanju podmorskog ekosustava, a izvađeno je ukupno šest kubičnih metara otpada, od čega je većina bila plastični otpad i ostali opasni materijali.
Posebna zahvala upućena je lokalnim vlastima, uključujući načelnika općine Karlobag, Borisa Smojvera, te saborskom zastupniku Ivanu Dabi i gradonačelniku Novalje, koji su logistički podržali ovu inicijativu. Podrška lokalnih zajednica ključna je za uspjeh ovakvih projekata, budući da omogućuje koordinaciju i bolje korištenje resursa.
Dario Cindrić, pročelnik HGSS stanice Gospić, naglasio je važnost ekoloških akcija kao dijela šire misije HGSS-a, uz primarnu odgovornost za spašavanje ljudskih života. Prema njegovim riječima, HGSS već dugi niz godina nastoji aktivno sudjelovati u očuvanju prirode te će nastaviti doprinositi sličnim projektima u budućnosti.
Uz uspješne akcije čišćenja podmorja, HGSS stanica Gospić poznata je i po prijašnjim projektima kao što je “HGSS za čiste rijeke”, kada su očišćene rijeke Bogdanica i Novčica od otpada. Ove inicijative imaju dugoročan učinak na očuvanje okoliša i podizanje svijesti među lokalnim stanovništvom o važnosti ekološke odgovornosti.
HGSS će nastaviti s ovim i sličnim projektima, osiguravajući da svaki njihov doprinos vodi ka dugoročnoj zaštiti prirodnih resursa, ne samo na lokalnoj, već i na nacionalnoj razini. Kroz suradnju s institucijama i organizacijama kao što su INA i lokalne vlasti, HGSS nastavlja graditi pozitivan utjecaj na okoliš, dok ujedno čuva živote i pomaže ljudima u potrebi.
Kreirano: četvrtak, 05. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!