Vukovar film festival, koji se održava od 28. kolovoza do 1. rujna 2024. godine, ove je godine obilježio svoje 18. izdanje, donoseći bogat program s više od 40 filmskih projekcija. Festival, koji je postao jedan od najvažnijih kulturnih događaja u Hrvatskoj, ističe se po tome što okuplja filmove iz cijele podunavske regije, a ove godine je posebna pažnja posvećena filmovima nominiranim za prestižne nagrade iz Oscara, Berlina, Cannesa i Venecije.
Glavni događaji i dobitnici
Ovogodišnji program obuhvatio je niz značajnih filmova, od kojih su mnogi svoju hrvatsku premijeru doživjeli upravo na ovom festivalu. U glavnoj konkurenciji našlo se 19 igranih i 16 dokumentarnih filmova, među kojima su se natjecali i filmovi iz Njemačke, Austrije, Mađarske, Hrvatske, Srbije i drugih podunavskih zemalja. Zemlja partner festivala bila je Njemačka, čiji su filmovi bili posebno zapaženi.
Nagrađeni filmovi
Među nagrađenima, ističe se bugarska drama "Majka", koja je snimljena u hrvatskoj koprodukciji i osvojila Zlatni šlep za najbolji igrani film. Film prati složene odnose unutar obitelji, a nagradu su osobno primile glumice Daria Simeonova i Daria Dimitrova te koproducentica Irena Marković. S druge strane, ukrajinski dokumentarac "Kuća od iverja", redatelja Simona Lerenga Wilmonta, proglašen je najboljim dokumentarnim filmom, čime je ovaj film također ponio Zlatni šlep.
Organizacija i značaj festivala
Festival je već godinama poduprt od strane Grada Vukovara, Turističke zajednice grada Vukovara i tvrtke Design Studio D, dok su suorganizatori Gradski muzej Vukovar, Vukovarski vodotoranj, Gradska knjižnica Vukovar i Hrvatski dom Vukovar. Službeno vozilo festivala ove godine bio je Peugeot, dok su glavni medijski pokrovitelji Večernji list i Hrvatski radio Vukovar.
Lokacije i ulaznice
Projekcije su održane na nekoliko ključnih lokacija u Vukovaru, uključujući perivoj dvorca Eltz, Hrvatski dom Vukovar i Cinestar Vukovar. Ulaznice su bile dostupne po cijeni od 5 eura za dnevnu kartu i 18 eura za festivalsku kartu, koja je pokrivala sve projekcije osim svečanog otvorenja. Na ostalim lokacijama poput dvorane paviljona II u dvorcu Eltz, Rodne kuće Lavoslava Ružičke i Amfiteatra Vukovarskog vodotornja, ulaz je bio slobodan, čime je omogućena široka dostupnost programa svim zainteresiranim posjetiteljima.
Vizualni identitet i budućnost festivala
Posebna pažnja posvećena je i vizualnom identitetu festivala, koji je ove godine dizajnirala osječka grafička dizajnerica Maja Gjajić. Novi vizual simbolizira prepoznatljivost i modernizaciju festivala, koji nastavlja rasti i privlačiti sve veći broj posjetitelja. Organizacijski tim, predvođen direktorom festivala Darkom Puharićem i umjetničkim direktorom Danielom Rafaelićem, već planira iduće izdanje festivala, koje će zasigurno donijeti nove inovacije i dodatno obogatiti kulturnu scenu Vukovara.
Preporučeni smještaj u blizini:
Kreirano: utorak, 03. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!