Obilježavanje 92. obljetnice Velebitskog ustanka, važnog povijesnog trenutka koji simbolizira borbu Hrvatskog naroda protiv monarhističke i srpske represije u Kraljevini Jugoslaviji, održat će se 6. rujna 2024. godine na nekoliko ključnih lokacija. Događanja počinju u Brušanima, mjestu koje je bilo poprište oružane pobune davne 1932. godine, kada su hrvatski ustanici napali žandarmerijsku postaju. Iako ovaj ustanak nije doveo do velikih vojnih uspjeha, njegovo značenje je veliko u smislu političkog odjeka, kako u zemlji, tako i u inozemstvu.
Brušane – 10:00
Ceremonija počinje kod spomenika Velebitskom ustanku iz 1932. godine u Brušanima. Na ovom mjestu bit će održani prigodni govori, a među govornicima će biti župan Ličko-senjske županije, Ernest Petry, koji će se prisjetiti značaja ovog povijesnog događaja. Komemoracija uz polaganje vijenaca i paljenje svijeća održava se u čast onih koji su svojim djelovanjem doprinijeli borbi protiv tadašnje kraljevske diktature.
Jadovno (Krč) – 11:00
Na mjestu spomen-križa posvećenog Velebitskim ustanicima, komemoracija se nastavlja u zaseoku Krč, gdje se nalazi i grob Stjepana Devčića, prve žrtve ovog ustanka. Ovaj dio programa je prilika za prisjećanje na žrtve koje su pale u borbi protiv velikosrpske hegemonije, a govor će održati Ivan Paradžik, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća. Ovi događaji odaju počast hrabrim pojedincima koji su se suprotstavili tadašnjoj tiraniji.
Brušane – 12:30
Posljednji dio programa održat će se u crkvi sv. Martina u Brušanima, gdje će okupljeni moći sudjelovati u duhovnim aktivnostima koje predvodi vlč. Herbert Berisha, župnik iz Brušana. Ova duhovna komponenta nazvana "Velebitno blagovanje" povezuje povijest i vjeru, omogućujući sudionicima da kroz molitvu i promišljanje shvate širi značaj ovog povijesnog događaja.
Povijesna važnost Velebitskog ustanka očituje se ne samo u njegovom simboličkom značaju, već i u činjenici da je ovaj događaj imao veliki međunarodni odjek. Tadašnji ustanak bio je reakcija na politiku kralja Aleksandra, a inozemni mediji, osobito u Italiji i Mađarskoj, podržavali su ovaj čin otpora kao izraz volje hrvatskog naroda za slobodom. Iako ustanak nije doveo do značajnih vojnih uspjeha, bio je to važan korak prema jačanju nacionalne svijesti i borbe za neovisnost Hrvatske, što je kasnije rezultiralo stvaranjem moderne hrvatske države.
Kreirano: srijeda, 04. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!