Na dan 5. kolovoza, svake godine, održava se hodočašće iz povijesnog grada Nina prema otočiću Zečevu. Ovo hodočašće održava se u čast Dana domovinske zahvalnosti i Dana pobjede, te je posebno po tome što uključuje pješačenje i maritimnu procesiju, tijekom koje se nosi čudotvorni kip Gospe od Zečeva. Sudionici hodočašća dolaze iz svih krajeva Hrvatske kako bi sudjelovali u ovom duhovnom događaju, koji je duboko ukorijenjen u tradiciju i identitet ovoga kraja.
Grad Nin, koji je poznat po svojoj povijesnoj važnosti, bio je prvo biskupsko sjedište Hrvata i najstariji kraljevski grad u Hrvatskoj. Još od 7. stoljeća, Nin je bio vjersko, kulturno i političko središte. Svetkovina Gospe od Zečeva, koja se u Ninu slavi od 17. stoljeća, jedno je od najstarijih marijanskih svetišta na ovim prostorima. Priča o Gospi od Zečeva vezana je uz čudesno ukazanje Djevice Marije udovici Jeleni Grubišić 1516. godine, što je dovelo do ustanovljenja ovog blagdana. Prema predaji, kip Gospe u crkvi na Zečevu zaplakao je pravim suzama, što je dodatno učvrstilo vjeru i predanost lokalnog stanovništva.
Hodočašće zahvalnosti iz Nina prema otoku Zečevu započinje prema sljedećem rasporedu:
6:00 sati
Blagoslov hodočasnika pješaka odvija se u župnoj crkvi Sv. Anselma, nekadašnjoj katedrali. Nakon blagoslova, hodočasnici započinju svoje putovanje prema sjeveru, pješačeći 13 kilometara do mjesta Prikazanja Djevice Marije na otočiću Zečevu.
9:00 sati
Polazak s kipom Gospe od Zečeva kreće iz župne crkve Sv. Anselma. Kip se nosi ulicom Gospe od Zečeva do Gospinog mula, odakle počinje maritimna procesija preko Ninskog zaljeva do otoka Zečevo, gdje se kip unosi u crkvu Gospe od Zečeva.
11:00 sati
Na otočiću Zečevu održava se sveta misa, koja okuplja mnogobrojne vjernike. Nakon bogoslužja, hodočasnici se okrepljuju obrokom koji su donijeli sa sobom, stvarajući zajednički duh zajedništva i zahvalnosti.
U povijesnim izvorima spominje se kako je 1516. godine, na malom otočiću Zečevu u Ninskom arhipelagu, udovici Jeleni Grubišić dva puta ukazala Gospa. Jelena je bila uplašena te nije odmah prenijela poruku narodu. Međutim, nakon što je molila ispred Gospina kipa, koji je proplakao, prenijela je poruke narodu, što je potaknulo biskupa Jurja Divnića da ustanovi Blagdan Gospe od Zečeva.
Ova čudesna događanja i brojna svjedočanstva potaknula su ljude da kroz stoljeća očuvaju ovu tradiciju. Tijekom proteklih pet stoljeća, proslave su se razvijale i prilagođavale suvremenim vremenima, ali osnovna poruka i duhovna važnost ostale su nepromijenjene. U suvremenom dobu, održavaju se tri glavne svetkovine posvećene Gospi od Zečeva. Prva se održava 5. svibnja, druga je promjenjiva i obilježava se ponedjeljkom prije blagdana Uzašašća, dok se treća proslava Gospe od Zečeva održava 5. kolovoza. Od 2003. godine pokrenuto je posebno hodočašće zahvalnosti Gospi od Zečeva za slobodu Hrvatske, koje svake godine okuplja vjernike u duhu zajedništva i molitve za domovinu.
Preporučeni smještaj u blizini:
Kreirano: petak, 02. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!