Nakon četiri godine temeljitih radova na sanaciji šteta uzrokovanih potresom te obnove stalnog postava, Arheološki muzej u Zagrebu ponovno je otvorio svoja vrata javnosti. Investicija vrijedna 2 milijuna eura omogućila je opsežnu obnovu muzeja. Tom prigodom, muzej su posjetili predstavnici Grada Zagreba, izaslanik ministrice kulture i medija, te ravnatelj Arheološkog muzeja.
Obnovljena zgrada sada ima ukupnu površinu od 5100 m² i podignuta je na 3. protupotresnu razinu. Procijenjena šteta na fundusu muzeja iznosila je 200.000 eura, a 178 oštećenih predmeta je većinom restaurirano. Financiranje obnove osigurano je iz više izvora, uključujući policu osiguranja, Fond solidarnosti, Grad Zagreb i donacije.
Novi stalni postav i aktualne izložbe
Arheološki muzej sada nudi brojne nove sadržaje i izložbe. Na prvom katu postavljena je izložba "Citius, Altius, Fortius – Communiter" koja prikazuje antičke i moderne olimpijske igre. Ova izložba traje do 31. kolovoza 2024. godine, a ulaz je besplatan od 26. do 29. lipnja.
U galeriji AMZ, smještenoj u ulici Pavla Hatza 6, može se razgledati izložba "Tragovi rimske vojske u Zbirci Josipović", koja traje do 4. kolovoza 2024. godine. Radno vrijeme galerije je od utorka do petka od 12 do 18 sati te subotom od 10 do 13 sati, a ulaz je besplatan.
Posebne ponude i popusti
Tijekom Noći muzeja 2024., Arheološki muzej u Zagrebu pripremio je bogat program sa stvarnim i virtualnim sadržajima. Posjetitelji mogu sudjelovati u radionicama za sve uzraste te razgledati dvije izložbe na prvom katu muzeja. Galerija AMZ također nudi izložbu "Altamira – Remek djelo prve umjetnosti". Osim toga, suvenirnica i webshop muzeja nude popuste na publikacije i suvenire.
Obnova muzeja nije samo popravila zgradu već je omogućila i razvoj novih edukativnih i kulturnih programa. Program "IZ MUZEJA... U ŠKOLE!" te radionice poput "Painting with Wine" nude bogat edukativni sadržaj za sve posjetitelje.
Arheološki muzej i dalje u razvoju
Muzej nastavlja s obnovom i restauracijom svojih zbirki. Izložba "Arheologija iz zraka" prikazuje fotografije iz ptičje perspektive, dok izložbeni projekt "Prozor u AMZ" donosi brojne zanimljive eksponate i trajat će do 2027. godine.
Za više informacija o aktualnim izložbama i radionicama, posjetite službenu stranicu Arheološkog muzeja u Zagrebu ovdje.
Dodatne informacije o muzeju
Muzej također sudjeluje u brojnim međunarodnim projektima kao što su "Digital Museum for Adults - DIMUSA" i "Virtualni arheološki krajolici Podunavlja". Ovi projekti omogućuju digitalizaciju muzejske građe i bolju dostupnost muzejskih sadržaja široj javnosti. Uz to, Arheološki muzej u Zagrebu aktivno surađuje s drugim institucijama diljem Europe, čime doprinosi očuvanju i promociji kulturne baštine.
Tijekom proteklih godina, muzej je ugostio brojne izložbe i događanja, uključujući "Međunarodni dan muzeja", "Europske dane arheologije" i "Noć muzeja". Svaki od ovih događaja privlači velik broj posjetitelja te promovira bogatu kulturnu baštinu Hrvatske.
Za više informacija o događanjima i izložbama, posjetite službenu stranicu Arheološkog muzeja u Zagrebu ovdje.
Radionice i edukativni programi
Arheološki muzej u Zagrebu nudi bogat program radionica i edukativnih aktivnosti za sve uzraste. Programi poput "IZ MUZEJA... U ŠKOLE!" i radionice "Painting with Wine" pružaju jedinstvenu priliku za učenje i kreativno izražavanje.
Uz to, muzej je domaćin brojnim stručnim skupovima i konferencijama koje okupljaju stručnjake iz područja arheologije i muzeologije. Ovi događaji omogućuju razmjenu znanja i iskustava te doprinose daljnjem razvoju muzejske djelatnosti.
Posjetite službenu stranicu Arheološkog muzeja u Zagrebu ovdje za više informacija o radionicama i edukativnim programima.
Kreirano: srijeda, 17. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!