Policija upozorava na prijevare vezane uz skidanje uroka u zamjenu za nakit i novac

Internetske prijevare sve su češće, a prevaranti koriste lažna obećanja o uklanjanju uroka kako bi prevarili građane. Policija poziva na oprez i preporučuje provjeru izvora prije bilo kakve predaje vrijednosti nepoznatim osobama.

Policija upozorava na prijevare vezane uz skidanje uroka u zamjenu za nakit i novac
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Prevaranti u Hrvatskoj postaju sve sofisticiraniji, koristeći razne metode kako bi prevarili ljude putem interneta, lažnih oglasa i obećanja o rješavanju osobnih problema poput uklanjanja uroka. U nedavnom slučaju, koji je istraživala Policijska uprava zagrebačka, 39-godišnji muškarac i 55-godišnja žena iz Srbije osumnjičeni su za prijevaru na štetu 31-godišnjaka, kojem su lažno obećali uklanjanje uroka.


Korištenje lažnih obećanja za manipulaciju žrtvama


Ovaj par je putem internetskog oglasa ponudio usluge navodnog uklanjanja uroka, što je privuklo pažnju 31-godišnje žrtve početkom srpnja 2024. godine. Osumnjičeni su uvjerili žrtvu da će predaja nakita, novca i drugih vrijednosti pomoći u 'čišćenju' uroka i poboljšanju obiteljskih odnosa. Prevareni muškarac prvo im je predao nekoliko komada nakita i odjeće tijekom susreta na području Medveščaka. Sljedećeg dana, žrtva je prema njihovim uputama predala dodatni nakit i novac nepoznatom muškarcu na području Dubrave.


Rastuća prijetnja od internetskih prijevara


Prema izvještajima, sve veći broj prevaranata koristi internet i društvene mreže za privlačenje žrtava. Ovi prevaranti iskorištavaju lakovjernost i emocionalnu ranjivost ljudi, obećavajući rješenja za složene probleme poput financijskih poteškoća ili osobnih problema, uključujući tzv. skidanje uroka. U ovom slučaju, nakon što su prevarili 31-godišnjaka, prestali su odgovarati na njegove poruke, ostavljajući ga bez novca i vrijednih predmeta.


Policijska upozorenja i mjere opreza


Policija je u više navrata upozoravala građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na sumnjive ponude putem interneta. Prevaranti se često predstavljaju kao stručnjaci u određenim područjima, nudeći rješenja za svakodnevne ili osobne probleme, što uključuje i lažne oglase za nekretnine, ulaganja ili čak navodna rješenja za zdravstvene tegobe. Također je poznato da prevaranti koriste sofisticirane metode, poput lažnih web stranica i phishing tehnika, kako bi pridobili povjerenje žrtava i došli do njihovih financijskih podataka.


Kako se zaštititi od prijevara


Prevaranti u Hrvatskoj, posebno tijekom turističke sezone, koriste razne metode kako bi prevarili turiste i lokalno stanovništvo. Preporučuje se provjera vjerodostojnosti oglasa, suzdržavanje od davanja osobnih podataka nepoznatim osobama te korištenje sigurnih platformi za transakcije i rezervacije. U slučaju sumnje na prijevaru, ključno je odmah kontaktirati policiju i prijaviti sumnjive aktivnosti. Prema podacima iz 2024. godine, zabilježen je porast internetskih prijevara koje se fokusiraju na različite demografske skupine, uključujući starije osobe i one s manjkom iskustva u online poslovanju.


Zaključak


Ovaj slučaj je samo jedan od mnogih u nizu internetskih prijevara koje ciljaju emocionalno ranjive osobe u Hrvatskoj. Važno je biti svjestan taktika koje prevaranti koriste i poduzeti sve moguće mjere zaštite. Policija aktivno radi na istraživanju sličnih slučajeva i nastoji educirati građane o načinima zaštite od ovakvih prevara.

Kreirano: četvrtak, 17. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.