Nadzor pomorske policije u Senju: sprječavanje nedozvoljenog glisiranja i važnost sigurnosnih mjera na moru

Pomorska policija u Senju provela je nadzor oko otoka Raba i Cesarice, zatekavši četiri osobe u prekršaju nedozvoljenog glisiranja unutar 300 metara od obale. Izdani su im obavezni prekršajni nalozi.

Nadzor pomorske policije u Senju: sprječavanje nedozvoljenog glisiranja i važnost sigurnosnih mjera na moru
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Policijski službenici pomorske policije Policijske postaje Senj jučer su proveli nadzor na nekoliko lokacija oko otoka Raba i Cesarice. Tom prilikom, zatekli su četiri osobe u prekršaju nedozvoljenog glisiranja unutar 300 metara od obale. Među njima su bila tri njemačka i jedan austrijski državljanin.

Zbog utvrđenih prekršaja, svim osobama su izdani obavezni prekršajni nalozi.

Zakonske odredbe
Prema hrvatskim zakonskim propisima, brodovi i brodice tijekom plovidbe unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnim morem Republike Hrvatske ne smiju se približavati obali. Konkretno:

- Gliseri smiju glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale i to samo na područjima gdje nije zabranjeno glisiranje.
- Područja na kojima je glisiranje zabranjeno, odnosno na kojima je dozvoljeno glisiranje brodicama, te način njihova označavanja, određuje Lučka kapetanija.
- Lučka kapetanija također određuje područja na kojima je zabranjeno skijanje na vodi te područja namijenjena za obuku skijaša i voditelja brodica na mlazni pogon, uključujući način njihovog označavanja.

Upozorenje nautičarima
Pomorska policija upozorava sve nautičare da se strogo pridržavaju pravila sigurnosti plovidbe, posebno zabrane glisiranja unutar 300 metara od obale. Također, važno je slušati upozorenja za plovidbu i vremensku prognozu na propisanim VHF kanalima.

Pomorska policija će nastaviti provoditi nadzor i poduzimati potrebne mjere kako bi se spriječile eventualne nesreće i ugroze na moru. U proteklim mjesecima, zabilježeno je nekoliko značajnih aktivnosti pomorske policije. Na primjer, krajem ožujka, Policijska uprava dubrovačko-neretvanska, u suradnji s Carinskom upravom, zaplijenila je više od pola tone kokaina u luci Ploče. Ova zapljena, jedna od najvećih ikad u Hrvatskoj, dio je šireg trenda borbe protiv krijumčarenja narkotika kroz hrvatske luke.

Osim toga, Nacionalni centar za traganje i spašavanje na moru (SAR) koordinira spasilačke misije i surađuje s obalnim stražama susjednih zemalja. U slučaju nužde, vojni brodovi, ribarski brodovi i zrakoplovi također sudjeluju u spasilačkim misijama. Lučke kapetanije, kojih ima osam, dežuraju 24 sata dnevno i raspolažu s više od 55 plovila za različite uvjete na moru.

Sigurnosne mjere
Hrvatska pomorska policija raspolaže s oko četrdeset plovila raspoređenih među sedam policijskih uprava, koja se koriste za nadzor državne granice duge 950 kilometara te za nadzor unutarnjih voda. Osim nadzora, pomorska policija također sudjeluje u spasilačkim misijama na moru. Javna tvrtka Plovput i Hrvatski hidrografski institut odgovorni su za održavanje sigurnosti plovidbe na Jadranu, uključujući održavanje pomorskih puteva i radio službi te provođenje znanstvenih istraživanja povezanih s navigacijom.

Pomorska policija naglašava važnost poštivanja sigurnosnih mjera i pravilne pripreme za plovidbu kako bi se izbjegle nesreće i osiguralo sigurno uživanje u morskim aktivnostima. U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili potrebe za dodatnim informacijama, nautičari se mogu obratiti nadležnim lučkim kapetanijama ili koristiti dostupne VHF kanale za komunikaciju.

Kreirano: petak, 26. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.