Projekt Kuiper - Amazonski skok u svemirsku utrku | Karlobag.eu

Amazonov Projekt Kuiper, sa svojom inovativnom tehnologijom optičkih međusatelitskih veza, obećava revoluciju u pružanju brzog i pouzdanog širokopojasnog interneta u udaljenim dijelovima svijeta. Usprkos kasnom startu u odnosu na SpaceX, ovaj projekt može značajno promijeniti pristup internetu u izoliranim regijama.

Projekt Kuiper - Amazonski skok u svemirsku utrku | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Amazon je nedavno otkrio značajan napredak u svemirskoj utrci za internet, predstavljajući svoj Projekt Kuiper. Ovaj ambiciozan projekt koristi tehnologiju prostornih lasera, poznatu kao "optički međusatelitski link" (OISL), za uspostavu veze od 100 gigabita u sekundi između dva satelita u niskoj Zemljinoj orbiti. S obzirom na uspjeh ovog testa, Amazon planira koristiti ovu tehnologiju za brzo i pouzdano širokopojasno povezivanje najudaljenijih regija Zemlje.

Tradicionalno, sateliti na niskoj orbiti prenose podatke između antena na lokaciji korisnika i zemaljskih pristupnih točaka koje se ponovno povezuju s internetom. OISL omogućava direktnu komunikaciju između satelita, eliminirajući potrebu za neposrednim spuštanjem podataka na zemlju, što može povećati brzinu interneta i smanjiti latenciju, posebice za korisnike u udaljenim područjima.

Vicepredsjednik tehnologije Projekta Kuiper, Rajeev Badyal, izjavio je da će, zahvaljujući optičkim međusatelitskim vezama, njihova satelitska konstelacija efektivno funkcionirati kao mreža u svemiru. Ove "mreže" generalno se odnose na skup povezanih uređaja koji zajedno tvore jedinstvenu mrežu. Amazon planira opremiti svoje satelite s više optičkih terminala, omogućujući tako simultano povezivanje više satelita. Teoretski, to bi trebalo uspostaviti "brze laserske križne veze" koje čine osnovu za brzu mrežu u svemiru. Očekuje se da će ova svemirska mreža biti sposobna prenositi podatke oko 30% brže od zemaljskih optičkih kablova koji prenose podatke na približno istoj udaljenosti.

Amazon je lansirao svoja prva dva satelita u orbitu u listopadu i proveo OISL testove u studenom. Dva satelita, KuiperSat-1 i KuiperSat-2, uspjeli su slati i primati podatke brzinom od otprilike 100 gigabita u sekundi tijekom jednosatnog testnog razdoblja. Sateliti su morali održavati tu vezu dok su se kretali brzinom do 15.534 milja na sat.

Potpredsjednik Kuiperove vladine rješenja, Ricky Freeman, izjavio je da sposobnost mreže za pružanje "višestrukih putova za rutiranje kroz svemir" može biti posebno privlačna kupcima koji "žele izbjeći komunikacijsku arhitekturu koja se može presresti ili ometati". Na pitanje PopSci-a je li potencijalni kupac opisan ovdje vojni ili obrambeni izvođač, glasnogovornik Amazona rekao je da se Projekt Kuiper prvenstveno usredotočuje na pružanje pokrivenosti interneta stambenim korisnicima u udaljenim i nedovoljno opskrbljenim zajednicama. Glasnogovornik je dodao da će možda u budućnosti surađivati i s vladinim partnerima.

Amazon vjeruje da bi njegova konstelacija od 3.236 satelita u niskoj Zemljinoj orbiti mogla pružiti brz i pristupačan širokopojasni internet ranije nedovoljno opskrbljenim regijama diljem svijeta. Projekt Kuiper pokrenut je 2019. godine s ciljem stvaranja ove konstelacije, ali projekt je sporog tempa. Nakon više od četiri godine, tvrtka je konačno lansirala svoje prve satelite u orbitu u listopadu. Do ovog mjeseca tvrtka je naručila samo 94 raketna lansiranja, prema CNBC-u.

SpaceX, najveći suparnik Projekta Kuiper, već ima veliku prednost. Tvrtka je navodno lansirala više od 5.000 Starlink satelita u svemir i trenutno nudi svoju satelitsku internetsku uslugu plaćenim korisnicima. U neočekivanom obratu, Amazon je nedavno sklopio sporazum sa svojim suparnikom gdje će koristiti SpaceX rakete za brzo lansiranje više Kuiper satelita u orbitu.

Novi laserski testovi dokazuju da Amazonov Projekt Kuiper nije samo višemilijardni bočni projekt. Ostaje vidjeti može li Amazon povećati broj lansiranja satelita na vrijeme da sustigne SpaceX.

Kreirano: utorak, 19. prosinca, 2023.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.