Sastanak ministara obrane Hrvatske i Litve na NATO samitu: Suradnja u razminiranju i podrška Ukrajini

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Ivan Anušić i ministar obrane Litve Laurynas Kasciunas razgovarali su na NATO samitu o suradnji u obrani, podršci Ukrajini i razminiranju teritorija, naglašavajući važnost međunarodne suradnje.

Sastanak ministara obrane Hrvatske i Litve na NATO samitu: Suradnja u razminiranju i podrška Ukrajini
Photo by: MORH/ morh.gov hr

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić sastao se s ministrom obrane Litve Laurynasom Kasciunasom tijekom trećeg dana održavanja NATO samita u Washingtonu, 11. srpnja 2024. godine.

Tijekom sastanka raspravljalo se o unapređenju suradnje između Hrvatske i Litve u obrambenom sektoru, kao i o kontinuiranoj podršci Ukrajini.

Na NATO samitu članice su potvrdile svoju čvrstu podršku Ukrajini. Ministri Anušić i Kasciunas na bilateralnom susretu istaknuli su važnost daljnje konkretne i snažne pomoći Ukrajini te potvrdili izvrsnu suradnju između dviju zemalja.

Izjava ministra Anušića
“Zadovoljstvo mi je što ćemo nastaviti razvijati dobre odnose između Hrvatske i Litve. Hrvatska se priključila Koaliciji za razminiranje Ukrajine u humanitarnom aspektu, čiji je inicijator Ministarstvo nacionalne obrane Litve”, rekao je ministar Anušić.

Hrvatska iskustva u razminiranju
Ministar Anušić istaknuo je značaj hrvatskog iskustva: “Naša zemlja ima veliko iskustvo u razminiranju teritorija nakon Domovinskog rata i spremni smo podijeliti to iskustvo te pomoći u tom području”.

Posljednjeg dana samita, čelnici 32 članice NATO-a sastali su se s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim kako bi razgovarali o trenutnoj situaciji u Ukrajini. Fokus ovogodišnjeg samita bila je podrška Ukrajini, osuda ruske agresije i analiza geopolitičke situacije u svijetu.

Ministri su također razgovarali o mogućnostima zajedničkih vojnih vježbi i obuke, s ciljem poboljšanja međusobne interoperabilnosti i jačanja kolektivne sigurnosti. Također, raspravljali su o budućim zajedničkim projektima u obrambenom sektoru, uključujući razmjenu stručnjaka i tehničkih znanja.

Hrvatska i Litva planiraju dodatno unaprijediti svoje bilateralne odnose kroz suradnju na područjima koja uključuju cyber sigurnost, razmjenu obavještajnih podataka te razvoj novih tehnologija u obrambenoj industriji. Ministri su izrazili uvjerenje da će ove inicijative pridonijeti jačanju sigurnosnih kapaciteta obiju zemalja.

Na samitu se također razgovaralo o važnosti održavanja stabilnosti i sigurnosti u istočnoj Europi, s posebnim naglaskom na sprečavanje širenja sukoba i zaštitu civilnog stanovništva. Ministri su se složili da je ključna međunarodna suradnja u postizanju tih ciljeva.

Samit je završio zajedničkom izjavom članica NATO-a, koje su još jednom potvrdile svoju predanost obrani zajedničkih vrijednosti i podršci svim saveznicima u slučaju prijetnji. Ova izjava naglašava jedinstvo i solidarnost unutar saveza te spremnost na zajedničko djelovanje u suočavanju s budućim izazovima.

Kreirano: subota, 13. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.