Istraživanje s Harvarda otkriva dugoročni utjecaj dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata
Boston, MA - U svijetu gdje svaka nova dijeta obećava čuda, znanstvenici s Harvard T.H. Chan Škole javnog zdravlja donose nam novi uvid u dugoročne učinke dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata. Njihova nedavno objavljena studija, datirana 27. prosinca 2023. i objavljena u JAMA Network Openu, pruža detaljan pogled na razlike između dijeta bogatih biljnim i životinjskim proteinima i mastima.
Glavni autor studije, Binkai Liu, znanstveni asistent na Odjelu za prehranu, ističe važnost razumijevanja raznolikosti unutar same kategorije dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata. Liu objašnjava: "Naša studija ne postavlja samo pitanje 'ugljikohidrati ili ne?', već pruža detaljnu analizu kako različiti sastavi ovih dijeta mogu utjecati na naše zdravlje u dužem roku."
Za razliku od većine istraživanja koja se fokusiraju na kratkoročni gubitak težine, ovo istraživanje se bavi dugoročnim učincima dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata. Analizirajući podatke iz opsežnih dugoročnih studija, uključujući Studiju zdravlja medicinskih sestara, Studiju zdravlja medicinskih sestara II i Studiju praćenja zdravstvenih stručnjaka, istraživački tim je proučavao prehranu i težinu 123.332 zdrave odrasle osobe u razdoblju od 1986. do 2018. godine.
Studija kategorizira dijete s niskim udjelom ugljikohidrata u pet skupina: ukupna dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata (TLCD), životinjska dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata (ALCD), dijeta bazirana na povrću s niskim udjelom ugljikohidrata (VLCD), zdrava dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata (HLCD) i nezdrava dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata (ULCD). Svaka od ovih dijeta ima svoje specifičnosti, od sastava prehrane do dugoročnih učinaka na tjelesnu težinu.
Rezultati? Oni su intrigantni. Dijete s niskim udjelom ugljikohidrata koje naglašavaju unos biljnih proteina i masti, poput HLCD, pokazale su se učinkovitijima u sprječavanju dugoročnog debljanja u usporedbi s dijetama koje se oslanjaju na životinjske proteine i masti, poput ALCD. Ovo istraživanje pruža važne uvide za sve koji su zainteresirani za dugoročno održavanje težine i zdrav način života.
Nastavak studije pokazuje da odabir prehrane može imati značajne dugoročne posljedice. Istraživači su utvrdili da su dijete bazirane na biljnim proteinima, mastima i zdravim ugljikohidratima, poput HLCD-a, bile učinkovitije u sprječavanju dugoročnog debljanja. Nasuprot tome, dijete s naglaskom na životinjske bjelančevine i masti, poput TLCD-a, ALCD-a i ULCD-a, pokazale su tendenciju većeg povećanja tjelesne težine tijekom vremena.
Zanimljivo je da su ove veze bile posebno izražene među mlađim sudionicima, onima s prekomjernom težinom ili pretilošću, te među onima koji su bili manje fizički aktivni. Kada je u pitanju VLCD, rezultati su bili mješoviti. Dok su podaci iz Studije zdravlja medicinskih sestara II pokazali povezanost između VLCD-a i manjeg debljanja, ostali podaci nisu bili tako jasni.
Izvanredni profesor Qi Sun, stariji autor studije, naglašava da "nije svaka dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata ista kada je riječ o upravljanju težinom na duže staze". Ova studija bi mogla potaknuti preispitivanje popularnih dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i potaknuti javne zdravstvene inicijative da promiču prehrambene obrasce koji naglašavaju zdravu hranu.
Osim Qi Suna, u studiji su sudjelovali i Molin Wang, izvanredni profesor na Odsjecima za epidemiologiju i biostatistiku, Yang Hu, znanstveni znanstvenik, Sharan Rai, poslijedoktorandica, i Frank Hu, profesor na Odsjeku za prehranu s Harvarda.
Studija je bila financirana brojnim istraživačkim potporama Nacionalnog instituta za zdravlje, potvrđujući njezinu važnost i utjecaj u znanstvenoj zajednici. Sa završetkom, rad "Kvaliteta makronutrijenata i promjena težine u prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata" autora Binkaia Liua i suradnika predstavlja ključan doprinos razumijevanju kako različiti pristupi prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata mogu utjecati na dugoročno zdravlje.
Izvor: Harvard University
Kreirano: nedjelja, 21. siječnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!